Bliskość bieszczadzkich szczytów, malownicza okolica oraz wspaniała atmosfera – oto czynniki, dzięki którym Lesko stało się atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić urlop w górach, a jednocześnie cieszyć się kontaktem z zabytkami. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Lesko w pigułce

Leżące w dolinie Sanu, jest Lesko miastem atrakcyjnym dla każdego z nas. Dla jednych wielkim walorem stanie się tutejsza baza noclegowa oraz fakt, iż Lesko może sprawdzić się jako punkt wypadowy w Bieszczady, dla innych jego dzieje, o których przypominają ciekawe zabytki. Wiadomo, że dzieje tego miasta sięgają XV wieku, a jego powstanie i rozwój są ściśle powiązane z rodem Kmitów i ich działalnością. Bliskość szlaków handlowych uczyniła z miasta ważny ośrodek gospodarczy, dzięki czemu dość wcześnie zaczęła się tu rozwijać silna społeczność żydowska.

Co warto zobaczyć w tym mieście?

O dawnych panach Leska przypomina nam jeden z najważniejszych zabytków miasta – zamek Kmitów, służący po II wojnie światowej jako ośrodek wypoczynkowy dla górników z Zabrza. Do dziś zabytek ten pełni rolę obiektu noclegowego, jest jednocześnie atrakcją, której w czasie wycieczki po Lesku warto się uważniej przyjrzeć. Inną, bardzo cenną pamiątką z dawnych czasów, jest pochodząca z początków XVII wieku synagoga. Jest to jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce, a o jego wyjątkowości decydują m. in. walory obronne oraz wieża. Lesko może się też pochwalić jednym z największych cmentarzy żydowskich w Polsce, na ternie którego do naszych czasów przetrwało około 2 tysięcy macew. Te najstarsze pochodzą z połowy XVI wieku i są najlepszym dowodem na to, iż Żydzi byli obecnie w tym mieście niemal od samego początku jego istnienia. Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP z 1530 roku, wzniesiony z woli Piotra Kmity, to kolejna atrakcja, której w czasie pobytu w Lesku warto poświęcić swój czas.

Lesko to ważny ośrodek turystyczny dla każdego z nas. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł więcej czasu spędzić w otoczeniu miejscowych zabytków oraz na wędrowaniu po okolicy. Tu nuda nikomu nie grozi, a różnorodne atrakcje każdemu z nas zapewnią ogromną ilość doznań.