Odpoczynek od codziennych obowiązków należy się każdemu człowiekowi. Wakacje to doskonały moment do spędzenia wspólnie czasu z dzieckiem i poznania siebie nawzajem. Aby ten okres był przyjemny dla każdej ze stron, warto przemyśleć w jakie miejsce się udać.

Góry

To domena aktywnych rodziców. Na szczęście pojawienie się na świecie potomka nie musi wcale blokować tych upodobań. Planując wyjazd z dzieckiem warto jednak wybierać nieco krótsze trasy w szczególności gdy jest to pierwsza w życiu górska wyprawa dziecka. Ważnym elementem jest także ówczesne zapoznanie się z przebiegiem trasy. Zbyt strome mogą być trudne do pokonania przez dziecko. Bardzo dobrym wyborem na pierwszą rodzinną wyprawę w góry będzie wybranie nieco niższych pasm takich jak np. Bieszczady.

Morze

Jednymi z ulubionych zajęć większości maluchów jest pluskanie się w wodzie oraz budowanie wymyślnych zamków z piasku. Przy planowaniu takiego wyjazdu warto pochylić się nad opcją wybrania nieco mniej popularnej miejscowości. Atutem takich miejsc jest zdecydowanie mniejsza ilość sprzedawców, którzy oferują kuszące dla dzieci gadżety oraz smakołyki. Wybór takiego kurortu pozwoli także na odnalezienie ciszy i spokoju min. poprzez brak głośnych nocnych imprez co jest nieodzownym elementem najpopularniejszych miejscowości. Pozwoli to zarówno dziecku jak i rodzicom przespać w spokoju odpowiednią ilość godzin.

Wieś

Jest to idealne rozwiązanie dla osób na co dzień mieszkających w mieście. Taka podróż umożliwi rodzicom odpoczynek od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu. Dla dziecka takie wakacje to możliwość obcowania ze zwierzętami hodowlanymi a także nieograniczony kontakt z naturą.

Bez względu na miejsce nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu się do takiej wyprawy. Warto pamiętać o odpowiedni strój. Wygodne buty, nieprzemakalna kurtka oraz nakrycie głowy to podstawa. Oprócz tego należy też zapewnić sobie i dziecku ochronę przed słońcem. Do plecaka lub torebki warto zabrać ze sobą napój oraz pożywienie.