Leśna Podlaska to ciekawa miejscowość, której w trakcie wycieczki po wschodniej Polsce warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego?

Leśna Podlaska i jej dzieje

Leśna Podlaska to ciekawa miejscowość dla każdego,  kto interesuje się historią. Jej pierwsze nazwy brzmiały: Osiedle Jaćwingów i Okopy Krzyżackie, co wskazuje pierwszych jej mieszkańców. Od początku XVIII wieku miejscowość kojarzona jest z Paulinami, których sprowadzono tu z Częstochowy. Jeszcze w XIX wieku znana była jako Leśna Klasztorna. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o Górze Zamkowej koło Sokołowa Podlaskiego – sprawdź więcej w artykule na stronie www.sokolow24.pl.

Przez pewien czas Leśna Podlaska mogła się pochwalić prawami miejskimi i słynnymi targami, jednak – z powodu wojen – straciła na znaczeniu. Pod koniec XIX wieku nastąpiła kasata klasztoru, a kościół został przekształcony w cerkiew. Warto pamiętać, że w czasach zaborów, miejscowość ta była jednym z głównych ośrodków prawosławia, odegrała też istotną rolę w procesie rusyfikacji. Dziś miejscowość ta znów kojarzona jest z kultem maryjnym, a tutejsze sanktuarium jest chętnie odwiedzane przez wiernych z okolicy.

Co warto zobaczyć w Leśnej Podlaskiej?

Kto w czasie wycieczki po Podlasiu zajrzy do Leśnej, ten spotka się z wieloma ciekawymi zabytkami sztuki sakralnej. Późnobarokowe zabudowania klasztorne czy  murowana kapliczka z XVIII wieku to obiekty, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Dumą miejscowości pozostaje jednak kościół Narodzenia NMP i św. Apostołów, pochodzący z połowy XVIII wieku. Jest on ciekawym przykładem stylu barokowego, a jego wnętrze może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu ołtarz główny, w którym znajduje się otoczona silnym kultem płaskorzeźba  Matki Bożej z Dzieciątkiem. To dzięki niemu Leśna Podlaska jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, do którego tak chętnie zaglądają wierni – nie tylko z Podlasia.